+420 723 372 502 info@seposolar.cz

Panely a zima

Ideální podmínky pro výrobu elektrické energie si není těžké představit – slunce, jasná obloha a dlouhé dny. Podle této logiky by příchod zimy znamenal půl roku stagnace výroby elektrické energie. Fyzika se nato dívá jinak a my děláme vše pro to, aby pracovala pro nás.

Panely pracují v zimě efektivněji

Slunce máme u nás v České republice v zimě málo. Dny jsou krátké a většinou bývá zataženo. V zimě má provoz fotovoltaiky výhodu, a to díky takzvanému zápornému tepelnému koeficientu. To znamená, že při klesající teplotě roste účinnost panelů, oproti provozovatelům na jihu Evropy , kde při vysoké teplotě účinnost klesá.

Sklon a orientace solárních panelů

Největší intenzitu nabízejí sluneční paprsky v létě v pravé poledne. Z logiky věci by se pak měly fotovoltaické panely montovat ve vodorovné poloze, ale není to tak.

Sklon přibližně 30 stupňů a vhodně zvolená světová strana má za úkol vyrobit co nejvíce elektrické energie během dne a v průběhu celého roku. Třiceti stupňový náklon v letě pomáhá vyrobit více energie z rána a k večeru a zároveň dovolí panelům důstojně pracovat i v zimním období.

Správnou instalací fotovoltaických panelů docílíte maximálního využití jejich potenciálu.

Sníh a mráz obvykle nejsou překážkou.

Sklon a hladký povrch panelu v lehčím případě způsobí, že sněhové vločky po nich sklouznou. Díky tmavé barvě panelů se jejich povrch trochu ohřeje a zbaví se částečně sněhové pokrývky rychleji než na okolní střeše. V horských podmínkách musíme počítat například s půlmetrovou sněhovou peřinou. Proto se musí fotovoltaiky v horských podmínkách přizpůsobovat podmínkám dané lokality.

Shrnutí a fakta

V zimních měsících fotovoltaické panely pracují zhruba na 20% výkonu. Není to žádná paráda, ale ani důvod, abychom je zakrývali kvůli ochraně před sněhem a ledem.