Český patent umožní výrobu vody pomocí solární energie


Český patent umožní výrobu vody pomocí solární energie

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) při ČVUT v Praze vyvíjí mobilní autonomní zařízení, které by se mělo v pouštním prostředí fungovat jako nouzový zdroj vody ze vzdušné vlhkosti. Veřejnosti se představí v únoru 2021 na světové výstavě EXPO v Dubaji.

 

Mobilní autonomní zařízení pro získání vody

Letos výzkumníci z UCEEB dokončili projekt vývoje mobilního autonomního zařízení pod názvem MAGDA pro získávání vody ze vzdušné vlhkosti. Zařízení se vejde na korbu běžné dodávky a bude v pouštním prostředí fungovat jako nouzový zdroj vody.

Funkční vzorek MAGDY úspěšně zvládl testy v laboratoři a získal dva české národní patenty s výhledem na jejich rozšíření pro zahraničí.

Zařízení MAGDA (Mobile Autonomous water Generator from Desert Air) prošlo testem v laboratoři ČVUT UCEEB, kde byly udržovány vysoké teploty a nízké měrné vlhkosti vzduchu. Naplánována byla také ostrá zkouška přímo v poušti, která byla dočasně odložena kvůli protiepidemickým opatřením.

Jak funguje MAGDA?

Jméno MAGDA je zkratkou anglického označení Mobile Autonomous Water Generator from Desert Air. Myšlenka na její vznik navázala na vývoj podstatně většího systému pro získávání vody ze vzduchu s názvem S.A.W.E.R., jehož první prototyp v roce 2019 úspěšně prošel zkušebním provozem v reálném pouštním prostředí.

S otestováním a zkušebním provozem zařízení MAGDA se i nadále počítá, pokud se naskytne vhodná příležitost. Produkce vody pro teplotní a vlhkostní podmínky pouště byla naměřena v rozsahu 0,6 až 1,5 l/hod se spotřebou energie 2,3 až 2,9 kWh.

MAGDA se skládá ze dvou boxů. Celkový rozměr 1 x 1 x 1,4 metry a fotovoltaického pole o ploše 35 metrů čtverečních. Zařízení je navrženo tak, aby mělo průměrnou produkci vody 10 litrů za den. Jeden box je určen pro produkci pitné vody, druhý zajišťuje elektrickou energii pro pohon celého zařízení.

 

 

Kontakty

SEPO solar plus, s.r.o.
28. října 2850
470 06, Česká Lípa

IČO: 10960384
DIČ: CZ10960384

+420 723 372 502

info@seposolar.cz

Jiří Podrabský
jednatel

+420 602 194 849

podrabsky@seposolar.cz

Ing. Raušer Ladislav
obchodní manažer

+420 723 372 502

rauser@seposolar.cz

Napište nám

Mám zájem o