+420 723 372 502 info@seposolar.cz

5 mýtů o fotovoltaice

Kolem instalace fotovoltaických panelů na střechu domů se objevuje mnoho pomluv a fám. Vysvětlíme vám, proč se nezakládají na pravdě a proč je dobré mít správné informace. Pořídit si fotovoltaickou elektrárnu je moderní investice, která se v budoucnu zúročí.

1. Fotovoltaické panely jsou drahé a nevyplatí se

V minulosti to byla pravda. Ale časy se mění. A technologie vyvíjí. Jak cena nových panelů neustále klesá a jejich účinnost naopak roste, z fotovoltaiky se stává hudba budoucnosti a ekologické výroby energie. Návratnost investice do solární energie je přibližně 10 let. Se ziskem dotací to bude i kratší doba. Důležité je spotřebovat vyrobenou elektřinu přímo v domě. Prodávat ji do distribuční sítě se nevyplatí.

2. Nejsem přece nějaký zelený blázen

To nejste ani tak, ani tak. Prostě si vyrábíte část energie přímo na svém pozemku. Co je na tom špatného? Dřív platilo, že co si lidé nevyrobili, to neměli. Soběstačnost je výzva, kterou jsme odhodili, ale je na čase to změnit. Země to nutně potřebuje. Fosilní paliva tady nejsou navždy a ještě oteplují atmosféru planety.

3. Likvidace bude stát pálku, vznikne toxický odpad

U všech solárních panelů nainstalovaných v Česku má majitel jejich likvidaci předplacenou v recyklačním fondu. Je to jako u elektrospotřebičů. Likvidace naopak může něco hodit. Materiál je kvalitní a najde si recyklační využití. Typy panelů, které se instalují na obytné domy, neobsahují toxické látky. Použité materiály obvykle odpovídají LCD televizi.

4. Fotovoltaika v noci nefunguje. Tentokrát pravda, ale…?

Výroba elektřiny na střeše opravdu není v noci možná. Proto je potřeba vhodně využít technologii. Díky bateriím využijte přebytky z denní výroby v noci. Fotovoltaické elektrárny s akumulací energie do baterií nazýváme hybridní fotovoltaické elektrárny nebo systémy. Další jednoduchou a lacinou formou akumulace je ohřev teplé vody. V noci tedy nefungují jen solární panely na střeše, fotovoltaickou energii můžete využívat dál.

5. Fotovoltaiku v Česku platíme všichni

Zase jedna informace z minulosti. Původní programy na podporu rozvoje solárních elektráren se moc nepovedly. Elektřina z těchto zdrojů už se nevykupuje za přemrštěné částky. Nyní se podpora vztahuje jen na střechy domů v rámci programu Nová zelená úsporám. Nejvíc přispívají producenti energie z fosilních zdrojů. A pokud nechcete přispívat na výrobu energie tak nějak nikomu, vyrábějte si ji sami na střeše